Skip to content

62 Pinehurst Rd.Brick, NJ 08723

Built 1950

Last Sale Price
$31,000
Last Sale Date
Oct 30, 1979

Property Information

Block617
Lot74
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.3

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage984
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,000
62%
Improvement Value:$70,100
38%
Total Assessment$183,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,479+5.5%
2024$4,245+3.7%
2023$4,093+1.4%
2022$4,038+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$31,000
DeedBook 3871, Page 179

Property Built

Built

Year Built: 1950