Skip to content

10 Pinehurst Ct.Brick Twp, NJ 05425

Built 1950

Last Sale Date
Apr 11, 2024

Property Information

Block618
Lot99
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.3

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,070
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$386,700
77%
Improvement Value:$112,500
23%
Total Assessment$499,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,894+4.9%
2024$12,295+3.5%
2023$11,879+1.3%
2022$11,729+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950