Skip to content

69 Pinehurst Rd.Brick, NJ 08723

Built 1950

Owner
---
Last Sale Price
$467,700
Last Sale Date
Apr 24, 2025

Property Information

Block619
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,248
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,000
53%
Improvement Value:$102,900
47%
Total Assessment$217,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,628+5.2%
2024$5,349+3.5%
2023$5,169+1.3%
2022$5,103+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$467,700
Sq Ft1,248DeedBook 20005, Page 1484Recorded5/8/2025

Property Sale

Sale
$245,500
Sq Ft1,248DeedBook 17854, Page 1882Recorded4/14/2020

Property Sale

SaleMulti
$157,900
DeedBook 11107, Page 1920

Property Built

Built

Year Built: 1950