Skip to content

153 Pinehurst Rd.Brick, NJ 08723

Built 1950

Last Sale Price
$302,000
Last Sale Date
Sep 25, 2019

Property Information

Block620
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.3

Building Details

Building Class16
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,648
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
48%
Improvement Value:$128,900
52%
Total Assessment$248,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,429+5.2%
2024$6,110+3.5%
2023$5,904+1.3%
2022$5,829+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$302,000
Sq Ft1,648DeedBook 17643, Page 601Recorded10/15/2019

Property Sale

SaleMulti
$286,000
DeedBook 12698, Page 950

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 11133, Page 690

Property Built

Built

Year Built: 1950