Skip to content

141 Pinehurst Rd.Brick, NJ 08723

Built 1950

Last Sale Price
$236,500
Last Sale Date
Aug 12, 2020

Property Information

Block620
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.3

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage825
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,000
63%
Improvement Value:$65,300
37%
Total Assessment$178,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,605+5.2%
2024$4,377+3.5%
2023$4,229+4.3%
2022$4,056+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$236,500

From:

To:

Sq Ft825DeedBook 18022, Page 717Recorded8/24/2020

Property Sale

SaleMulti
$101,500
DeedBook 14648, Page 794

Property Sale

SaleMulti
$224,000
DeedBook 12853, Page 1325

Property Sale

SaleMulti
$89,000
DeedBook 10752, Page 1651

Property Built

Built

Year Built: 1950