Skip to content

104 Metedeconk Rd.Brick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Aug 30, 2016

Property Information

Block620
Lot45
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.3

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,285
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,000
48%
Improvement Value:$123,000
52%
Total Assessment$236,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,096+5.2%
2024$5,794+3.5%
2023$5,598+1.3%
2022$5,527+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,285DeedBook 16510, Page 1794Recorded9/16/2016

Property Built

Built

Year Built: 1960