Skip to content

112 Metedeconk Rd.Brick, NJ 08723

Built 1950

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
May 29, 2013

Property Information

Block620
Lot49
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.3

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage629
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,000
68%
Improvement Value:$52,300
32%
Total Assessment$165,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,270+5.2%
2024$4,058+3.5%
2023$3,921+1.3%
2022$3,871+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 15552, Page 485

Property Sale

SaleMulti
$179,000
DeedBook 14719, Page 1931

Property Built

Built

Year Built: 1950