Skip to content

93 Metedeconk Rd.Brick, NJ 08723

Built 1945

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 8, 2002

Property Information

Block623
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.3

Building Details

Building Class17
Description1SF-P 2577
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$351,100
58%
Improvement Value:$258,500
42%
Total Assessment$609,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,746+5.2%
2024$14,966+3.5%
2023$14,460+1.3%
2022$14,277+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1945