Skip to content

7 Breton Ct.Brick, NJ 08723

Built 1938

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 23, 2025

Property Information

Block623
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.3

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,224
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$349,800
77%
Improvement Value:$103,300
23%
Total Assessment$453,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,704+5.2%
2024$11,124+3.5%
2023$10,748+1.3%
2022$10,612+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,224DeedBook 17450, Page 1469Recorded4/25/2019

Property Built

Built

Year Built: 1938