Skip to content

71 Metedeconk Rd.Brick, NJ 08723

Built 1900

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Feb 15, 1999

Property Information

Block623
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.3

Building Details

Building Class18
Description3SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,530
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$386,300
57%
Improvement Value:$293,200
43%
Total Assessment$679,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,551+5.2%
2024$16,682+3.5%
2023$16,118+1.3%
2022$15,914+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$60,000
DeedBook 5671, Page 385

Property Sale

SaleMulti
$15,000
DeedBook 5552, Page 751

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 5287, Page 516

Property Built

Built

Year Built: 1900