Skip to content

69 Breton Rd.Brick, NJ 08723

Built 1940

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 18, 2025

Property Information

Block624
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.3

Building Details

Building Class15
Description2-1SF 0640
Dwellings2
ZoningR5
Sq Footage1,000
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$113,000
51%
Improvement Value:$108,600
49%
Total Assessment$221,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,952+7.9%
2024$4,588+3.5%
2023$4,433+1.3%
2022$4,377+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$281,080
Sq Ft1,000DeedBook 18823, Page 1492Recorded12/15/2021

Property Sale

SaleMulti
$215,000
DeedBook 12304, Page 1428

Property Built

Built

Year Built: 1940