Skip to content

111 Breton Rd.Brick, NJ 08723

Built 1922

Owner
---
Last Sale Price
$459,000
Last Sale Date
Jan 7, 2026

Property Information

Block624
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.3

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,668
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$113,000
46%
Improvement Value:$134,600
54%
Total Assessment$247,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,396+5.2%
2024$6,079+3.5%
2023$5,873+1.3%
2022$5,799+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$459,000
Sq Ft1,668DeedBook 20254, Page 907Recorded1/12/2026

Property Sale

Sale
$290,500
Sq Ft1,668DeedBook 18219, Page 1034Recorded12/22/2020

Property Sale

SaleMulti
$185,000
DeedBook 11768, Page 1806

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 5103, Page 271

Property Built

Built

Year Built: 1922