Skip to content

94 London Rd.Brick, NJ 08723

Built 1954

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Mar 7, 2022

Property Information

Block626
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.3

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage806
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
57%
Improvement Value:$81,500
43%
Total Assessment$189,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,895+5.2%
2024$4,652+3.5%
2023$4,495+1.3%
2022$4,438+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft806DeedBook 18983, Page 1435Recorded4/7/2022

Property Sale

Sale
$252,000
DeedBook 13668, Page 470

Property Sale

Sale
$93,500
DeedBook 10078, Page 1266

Property Built

Built

Year Built: 1954