Skip to content

81 London Rd.Brick, NJ 08723

Built 1950

Last Sale Price
$186,000
Last Sale Date
Sep 5, 2006

Property Information

Block628
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.3

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage832
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,000
62%
Improvement Value:$69,200
38%
Total Assessment$182,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,706+5.2%
2024$4,473+3.5%
2023$4,322+1.3%
2022$4,267+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$186,000
DeedBook 13332, Page 1685

Property Sale

SaleMulti
$83,000
DeedBook 10951, Page 1480

Property Sale

SaleMulti
$72,000
DeedBook 10180, Page 1300

Property Built

Built

Year Built: 1950