Skip to content

162 Sunset Lane No.Mantoloking, NJ 08738

Built 1938

Last Sale Price
$1,800,000
Last Sale Date
Oct 16, 2000

Property Information

Block62
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.2

Building Details

Building Class19
Description3SFSF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,913
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,381,500
77%
Improvement Value:$413,600
23%
Total Assessment$1,795,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$46,367+5.2%
2024$44,070+3.5%
2023$42,580+16.2%
2022$36,648+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$1,800,000
DeedBook 10222, Page 1239

Property Sale

Sale
$630,000
DeedBook 4821, Page 281

Property Built

Built

Year Built: 1938