Skip to content

166 Sunset Lane No.Mantoloking, NJ 08738

Built 1927

Last Sale Price
$2,400,000
Last Sale Date
Jun 6, 2023

Property Information

Block62
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.2

Building Details

Building Class17
DescriptionA-2SF1G 1574
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,574
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,206,000
90%
Improvement Value:$135,600
10%
Total Assessment$1,341,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,654+5.2%
2024$32,936+3.5%
2023$31,823+19.1%
2022$26,713+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$2,400,000
Sq Ft1,574DeedBook 19427, Page 953Recorded7/11/2023

Property Sale

Sale
$1,500,000
DeedBook 12794, Page 1315

Property Built

Built

Year Built: 1927