Skip to content

415 Vannote PlBrick, NJ 08723

Built 1940

Last Sale Price
$159,000
Last Sale Date
Apr 9, 2003

Property Information

Block646
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR7.5
Sq Footage732
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,000
69%
Improvement Value:$54,200
31%
Total Assessment$172,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,448+5.2%
2024$4,228+3.5%
2023$4,085+1.3%
2022$4,033+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook 11426, Page 395

Property Sale

Sale
$65,500
DeedBook 5527, Page 367

Property Built

Built

Year Built: 1940