Skip to content

46 Buckingham Rd.Brick, NJ 08723

Built 1940

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Nov 25, 2019

Property Information

Block638
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.3

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage735
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,100
65%
Improvement Value:$60,000
35%
Total Assessment$173,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,471+5.2%
2024$4,250+3.5%
2023$4,106+1.3%
2022$4,054+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
Sq Ft735DeedBook 17701, Page 776Recorded12/2/2019

Property Sale

SaleMulti
$167,000
DeedBook 14646, Page 1644

Property Sale

SaleMulti
$207,000
DeedBook 12322, Page 426

Property Built

Built

Year Built: 1940