Skip to content

224 Drum Point Rd.Brick, NJ 08723

Commercial

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Jul 6, 2021

Property Information

Block646
Lot43
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class10
Description1SF
Dwellings1
ZoningVZ
Sq Footage792
Acreage0.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,500
60%
Improvement Value:$45,000
40%
Total Assessment$112,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,906+5.2%
2024$2,762+3.5%
2023$2,669+1.3%
2022$2,635+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 18589, Page 1819Recorded7/20/2021