Skip to content

775 Downey Ave.Brick, NJ 08723

Built 1984

Last Sale Price
$215,270
Last Sale Date
Aug 31, 2018

Property Information

Block658
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.1

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,280
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,400
42%
Improvement Value:$155,600
58%
Total Assessment$268,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,922+5.2%
2024$6,579+3.5%
2023$6,357+1.3%
2022$6,277+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$215,270

From:

To:

Sq Ft2,280DeedBook 17251, Page 1810Recorded9/26/2018

Property Sale

SaleMulti
$315,000
DeedBook 12113, Page 500

Property Sale

SaleMulti
$106,000
DeedBook 5100, Page 868

Property Built

Built

Year Built: 1984