Skip to content

767 Downey Ave.Brick, NJ 08723

Built 1950

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 29, 2025

Property Information

Block658
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.1

Building Details

Building Class16
Description1SCB
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,144
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$112,700
59%
Improvement Value:$77,300
41%
Total Assessment$190,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,908+5.2%
2024$4,665+3.5%
2023$4,507+1.3%
2022$4,450+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$515,000
Sq Ft1,144DeedBook 20076, Page 535Recorded7/18/2025

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft1,144DeedBook 19963, Page 1598Recorded3/26/2025

Property Built

Built

Year Built: 1950