Skip to content

51 Chambers Bridge RdBrick, NJ 08723

Commercial

Last Sale Price
$14,925,000
Last Sale Date
May 22, 2009

Property Information

Block672
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class10
Description2-1SB 9429
Dwellings1
ZoningB3
Sq Footage---
Acreage9.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,774,100
45%
Improvement Value:$8,150,900
55%
Total Assessment$14,925,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$385,513+5.2%
2024$366,409+3.5%
2023$354,021+1.3%
2022$349,544+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$14,925,000
DeedBook 14307, Page 1460

Property Sale

SaleMulti
$19,172,212
DeedBook 11421, Page 417

Property Sale

SaleMulti
$3,750,000
DeedBook 5642, Page 424