Skip to content

712 Lions LaneBrick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Jul 17, 2012

Property Information

Block678
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page39.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,390
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,600
59%
Improvement Value:$88,700
41%
Total Assessment$216,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,587+5.2%
2024$5,310+3.5%
2023$5,131+1.3%
2022$5,066+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft1,390DeedBook 15592, Page 1268Recorded7/24/2013

Property Sale

Sale
$218,500
DeedBook 14568, Page 1305

Property Sale

Sale
$239,000
DeedBook 13062, Page 1642

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 12130, Page 673

Property Built

Built

Year Built: 1960