Skip to content

727 Pine DrBrick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Apr 28, 2016

Property Information

Block678
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page39.1

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage624
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,100
69%
Improvement Value:$51,600
31%
Total Assessment$168,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,358+5.2%
2024$4,142+3.5%
2023$4,002+1.3%
2022$3,951+1.6%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft624DeedBook 16385, Page 1399Recorded5/6/2016

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook 14508, Page 289

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 12873, Page 1249

Property Sale

Sale
$153,500
DeedBook 11793, Page 1302

Property Sale

Sale
$81,000
DeedBook 10534, Page 1881

Property Sale

Sale
$76,500
DeedBook 48290, Page 303

Property Built

Built

Year Built: 1960