Skip to content

769 Pine Dr.Brick, NJ 08723

Built 1950

Last Sale Price
$314,900
Last Sale Date
Jan 9, 2023

Property Information

Block679
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page39.1

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage768
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
67%
Improvement Value:$60,500
33%
Total Assessment$185,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,791+5.2%
2024$4,554+3.5%
2023$4,400+1.3%
2022$4,344+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$314,900
Sq Ft768DeedBook 19293, Page 1508Recorded2/6/2023

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft768DeedBook 16137, Page 1983Recorded7/20/2015

Property Sale

Sale
$189,900
DeedBook 15556, Page 1982

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 14714, Page 223

Property Sale

Sale
$269,000
DeedBook 13154, Page 1611

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 12595, Page 691

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 10393, Page 1009

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 5678, Page 695

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 4889, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1950