Skip to content

713 Lions LaneBrick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Date
May 16, 2024

Property Information

Block679
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page39.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,184
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,900
56%
Improvement Value:$103,700
44%
Total Assessment$236,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,111+5.2%
2024$5,809+3.5%
2023$5,612+1.3%
2022$5,541+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$112,000
DeedBook 4839, Page 601

Property Built

Built

Year Built: 1960