Skip to content

727 Manor Dr.Brick, NJ 08723

Built 1981

Last Sale Date
Feb 22, 2020

Property Information

Block683
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page39.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,068
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,000
67%
Improvement Value:$93,600
33%
Total Assessment$284,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,351+5.2%
2024$6,987+3.5%
2023$6,751+1.3%
2022$6,665+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4870, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 1981