Skip to content

731 Manor DrBrick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 22, 2018

Property Information

Block683
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page39.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G-P 1526
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,526
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,700
56%
Improvement Value:$151,300
44%
Total Assessment$344,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,886+5.2%
2024$8,445+3.5%
2023$8,160+1.3%
2022$8,056+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 10351, Page 1275

Property Built

Built

Year Built: 1970