Skip to content

717 Manor Dr.Brick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 15, 2017

Property Information

Block683
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page39.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,292
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,000
61%
Improvement Value:$120,900
39%
Total Assessment$311,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,056+5.2%
2024$7,657+3.5%
2023$7,398+1.3%
2022$7,305+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960