Skip to content

94 Mantoloking Rd.Brick, NJ 08723

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$1,900,000
Last Sale Date
Jan 8, 2021

Property Information

Block68
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class10
Description1SS-1SF1G 0861
Dwellings1
ZoningVZ
Sq Footage978
Acreage3.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$469,500
82%
Improvement Value:$105,100
18%
Total Assessment$574,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,842+5.2%
2024$14,106+3.5%
2023$13,630+1.3%
2022$13,457+1.6%
Property History
Sales1Foreclosures1

Property Sale

Sale
$1,900,000
Sq Ft978DeedBook 18433, Page 1507Recorded4/21/2021

Property Built

Built

Year Built: 1920