Skip to content

110 Mantoloking Rd.Brick, NJ 08723

Built 1920

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Sep 8, 2004

Property Information

Block68
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
DescriptionA-2SF3G 2070
Dwellings1
ZoningVZ
Sq Footage2,070
Acreage1.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$207,500
61%
Improvement Value:$134,000
39%
Total Assessment$341,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,821+5.2%
2024$8,384+3.5%
2023$8,100+1.3%
2022$7,998+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 12295, Page 154

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 10580, Page 1582

Property Built

Built

Year Built: 1920