Skip to content

80 Mantoloking Rd.Brick, NJ 08723

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 29, 2015

Property Information

Block68
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningVZ
Sq Footage1,544
Acreage1.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,200
87%
Improvement Value:$26,900
13%
Total Assessment$207,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,349+5.2%
2024$5,084+3.5%
2023$4,912+1.3%
2022$4,850+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$102,500

From:

To:

Sq Ft1,544DeedBook 15865, Page 734Recorded8/6/2014

Property Built

Built

Year Built: 1920