Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
251 Chambers Bridge Rd.Brick, NJ 08723
Commercial
Love it? Save it.
track changes
Overview
Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 9, 2025
Property Information
Block702
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page42
Building Details
Building Class10
Description2SCB
Dwellings1
ZoningB3
Sq Footage4,253
Acreage0.28
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$260,400
39%
Improvement Value:$404,800
61%
Total Assessment$665,200
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $17,182 | +5.2% |
| 2024 | $16,331 | +3.5% |
| 2023 | $15,779 | +1.3% |
| 2022 | $15,579 | +1.6% |
Property History
No events match the selected filters.