Skip to content

1461 Flintoft Ave.Brick, NJ 08724

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 15, 2017

Property Information

Block760
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page44.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,874
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,500
48%
Improvement Value:$142,100
52%
Total Assessment$274,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,167+5.4%
2024$6,802+3.6%
2023$6,563+1.3%
2022$6,478+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$360,000
DeedBook 12428, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 1987