Skip to content

1478 Metedeconk AveBrick, NJ 08724

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 29, 2004

Property Information

Block760
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page44.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,868
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,800
43%
Improvement Value:$174,800
57%
Total Assessment$306,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,002+5.4%
2024$7,594+3.6%
2023$7,328+1.3%
2022$7,233+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$205,037
DeedBook 10261, Page 1199

Property Sale

SaleMulti
$51,500
DeedBook 10193, Page 435

Property Built

Built

Year Built: 2000