Skip to content

1469 Flintoft AveBrick, NJ 08724

Built 1986

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Apr 5, 2024

Property Information

Block760
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page44.1

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,490
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
42%
Improvement Value:$179,600
58%
Total Assessment$309,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,081+5.4%
2024$7,669+3.6%
2023$7,399+1.3%
2022$7,303+1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$540,000
Sq Ft2,490DeedBook 19654, Page 320Recorded4/10/2024

Property Sale

Sale
$299,000
Sq Ft2,490DeedBook 18513, Page 1900Recorded6/3/2021

Property Sale

SaleMulti
$152,000
DeedBook 5485, Page 725

Property Built

Built

Year Built: 1986