Skip to content

1611 Burrsville Rd.Brick, NJ 08724

Built 1984

Last Sale Date
Apr 5, 2006

Property Information

Block792
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page44.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,440
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,000
47%
Improvement Value:$133,100
53%
Total Assessment$251,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,554+5.4%
2024$6,220+3.6%
2023$6,001+1.3%
2022$5,923+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1984