Skip to content

1627 Burrsville Rd.Brick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Date
Jul 23, 1997

Property Information

Block792
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page44.2

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,806
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,100
43%
Improvement Value:$156,200
57%
Total Assessment$276,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,204+5.4%
2024$6,837+3.6%
2023$6,596+1.3%
2022$6,511+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5501, Page 236

Property Built

Built

Year Built: 1970