Skip to content

1619 Burrsville Rd.Brick, NJ 08724

Built 1983

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Jun 20, 2003

Property Information

Block792
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page44.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,454
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,100
45%
Improvement Value:$142,900
55%
Total Assessment$262,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,838+5.4%
2024$6,490+3.6%
2023$6,262+1.3%
2022$6,181+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 11531, Page 1427

Property Built

Built

Year Built: 1983