Skip to content

1582 Larsen StBrick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$486,000
Last Sale Date
Jul 11, 2024

Property Information

Block819
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page45.2

Building Details

Building Class16
Description1SF-P 1296
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,296
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,700
48%
Improvement Value:$126,100
52%
Total Assessment$244,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,389+5.4%
2024$6,064+3.6%
2023$5,851+1.3%
2022$5,775+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$486,000
Sq Ft1,296DeedBook 19754, Page 613Recorded8/5/2024

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,296DeedBook 15954, Page 263Recorded12/4/2014

Property Sale

SaleMulti
$178,000
DeedBook 15242, Page 1705

Property Built

Built

Year Built: 1960