Skip to content

1591 W. Princeton AveBrick, NJ 08724

Built 1940

Last Sale Price
$89,000
Last Sale Date
Apr 11, 1991

Property Information

Block819
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page45.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,464
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,900
43%
Improvement Value:$159,200
57%
Total Assessment$277,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,232+5.4%
2024$6,864+3.6%
2023$6,623+1.3%
2022$6,537+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 4898, Page 157

Property Built

Built

Year Built: 1940