Skip to content

1617 Route 88Brick, NJ 08724

Commercial

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
Dec 30, 2020

Property Information

Block827
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page45.2

Building Details

Building Class10
Description2SS
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage5,436
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,500
28%
Improvement Value:$609,300
72%
Total Assessment$851,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,232+5.4%
2024$21,099+3.6%
2023$20,358+1.3%
2022$20,094+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$775,000
DeedBook 18244, Page 895Recorded1/5/2021