Skip to content

1632 W. Princeton Ave.Brick, NJ 08724

Built 1957

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Dec 14, 1992

Property Information

Block827
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page45.2

Building Details

Building Class15
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage812
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,600
59%
Improvement Value:$80,900
41%
Total Assessment$198,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,181+5.4%
2024$4,917+3.6%
2023$4,744+1.3%
2022$4,683+1.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 5031, Page 490

Property Built

Built

Year Built: 1957