Skip to content

1646 Forge Pond Rd.Brick, NJ 08724

Built 1955

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Apr 30, 2010

Property Information

Block833
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page45.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,148
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,800
49%
Improvement Value:$122,600
51%
Total Assessment$240,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,274+5.4%
2024$5,955+3.6%
2023$5,746+1.3%
2022$5,671+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$245,000
DeedBook 14586, Page 1730

Property Built

Built

Year Built: 1955