Skip to content

1638 Forge Pond RdBrick, NJ 08724

Built 1950

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Sep 13, 2017

Property Information

Block825
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page45.2

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,092
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,500
86%
Improvement Value:$19,000
14%
Total Assessment$137,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,087+5.4%
2024$5,776+3.6%
2023$5,573+1.3%
2022$5,501+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,092DeedBook 16875, Page 1843Recorded9/20/2017

Property Sale

SaleMulti
$235,000
DeedBook 14323, Page 1768

Property Built

Built

Year Built: 1950