Skip to content

1665 Forge Pond Rd.Brick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Jul 13, 2018

Property Information

Block834
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page45.2

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,512
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,200
40%
Improvement Value:$184,800
60%
Total Assessment$308,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,039+5.4%
2024$7,629+3.6%
2023$7,361+1.3%
2022$7,266+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft2,512DeedBook 17181, Page 1624Recorded7/20/2018

Property Built

Built

Year Built: 1970