Skip to content

1661 Forge Pond Rd.Brick, NJ 08724

Built 2002

Last Sale Price
$289,900
Last Sale Date
May 30, 2002

Property Information

Block834
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page45.2

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,312
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,200
38%
Improvement Value:$199,800
62%
Total Assessment$322,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,404+5.4%
2024$7,976+3.6%
2023$7,696+1.8%
2022$7,563+1.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$289,900
DeedBook 10871, Page 711

Property Built

Built

Year Built: 2002