Skip to content

1657 Forge Pond Rd.Brick, NJ 08724

Built 2002

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Apr 4, 2018

Property Information

Block834
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page45.2

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,324
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,900
36%
Improvement Value:$214,800
64%
Total Assessment$337,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,814+5.4%
2024$8,365+3.6%
2023$8,071+1.3%
2022$7,966+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft2,324DeedBook 17077, Page 234Recorded4/9/2018

Property Sale

SaleMulti
$289,900
DeedBook 10846, Page 1618

Property Built

Built

Year Built: 2002