Skip to content

1722 Griggs St.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Feb 14, 2006

Property Information

Block845
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page45.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,008
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,100
54%
Improvement Value:$96,300
46%
Total Assessment$209,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,465+5.4%
2024$5,187+3.6%
2023$5,005+1.3%
2022$4,940+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$260,000
DeedBook 13062, Page 1252

Property Built

Built

Year Built: 1960