Skip to content

1703 Tilford BlvdBrick, NJ 08724

Built 1957

Last Sale Date
May 24, 2024

Property Information

Block845
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page45.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,676
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,900
48%
Improvement Value:$128,300
52%
Total Assessment$246,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,176+5.6%
2024$5,848+3.8%
2023$5,634+1.4%
2022$5,558+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1957